پلیسه معده (قبل و بعد از جراحی)
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ،۱۳٩٢  کلمات کلیدی:


 
مزایای جراحی پلیسه معده
ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ،۱۳٩٢  کلمات کلیدی:

مزایا
۱- این روش قابل برگشت بوده و بعد از گذشت زمان، در صورت بروز هرگونه مشکلی می‌توان معده را به شکل اول برگرداند .
۲- این روش برای خانم‌هایی که در آینده تصمیم به بارداری دارند روش مناسبی است .هم‌چنین این روش تکنیک مناسبی برای بیمارانی که تمایل کمتری به مراجعات مکرر دارند است.
 ۳- با لاپارسکوپی انجام می‌شود و به دلیل عدم برش جراحی، بیمار درد کم‌تری تحمل می‌کند.
 ۴- تغییری در آناتومی معده ایجاد نمی‌شود و عوارض اعمال جراحی بزرگ را ندارد.
به دلیل ایجاد محدودیت حجم و عدم ایجاد اختلال جذب، بیمار پس از عمل نیاز کم‌تری به داروها و مکمل‌های غذایی دارد.

برگرفته از:‌ http://drrad.co


 
رژیم غذایی پس از عمل پلیسه معده
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ اردیبهشت ،۱۳٩٢  کلمات کلیدی: رژیم غذایی ، پلیسه معده

اگرچه نظیر روش‌های دیگر کوچک‌کننده حجم معده، رژیم غذایی بعد از عمل با حجم‌های خیلی کم مایعات غیر پختنی نظیر شربت؛ شیر و آب میوه شروع می‌شود ولی تفاوت عمده این روش با موارد دیگر در این است که غذاهایی که نیاز به حرکات دودی شدید معده به‌منظور جذب آن‌ها را دارد. در این روش به‌علت دوخته شدن معده به هم و دردناک بودن تحریک حرکات معده با آن غذاها، حتی طی زمان طولانی‌تر نیز به‌راحتی قابل استفاده نیست.

 عملا در چهار مرحله رژیم‌های غذایی افراد تغییر می‌کند. در فاز اول که حدود 2 هفته طول می‌کشد؛ با حداکثر بلع ۵۰ سی سی در هر وعده غذایی که حداقل فاصله وعده‌ها باید ۱۵ دقیقه باشد؛ فرد مجاز است که صرفا شیر، شربت، آب میوه طبیعی و آب میل کند.

فاز دوم نیز که ۲ هفته طول می‌کشد دو تفاوت عمده با دوره‌ی قبل دارد و آن حذف استفاده از هر گونه مواد قندی و امکان استفاده از مواد پختنی است. لذا شربت در فاز دوم قطع و به جای آن آب سوپ رژیمی که خالی از غلات، حبوبات و مواد نشاسته‌ای بوده و مملو از مواد پروتئینی و ویتامینی است، برای بیماران توصیه می‌شود. آب میوه در این مرحله به پوره میوه تبدیل می‌شود تا بیمار با غذای نسبتا سفت‌تر آشنا شود.

برگرفته از:‌ http://drrad.co


 
پلیسه معده (Gastric Plication)
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ،۱۳٩٢  کلمات کلیدی: جراحی چاقی ، چاقی ، پلیسه معده ، پلیکاسیون

 

پلیسه معده

روش نوین درمان چاقی با جراحی بسته

پلیسه‌ معده روشی نوین در درمان بیماران مبتلا به چاقی است. این روش که در سال‌های اخیر فراوانی بیشتری پیدا نموده است، با ایده اجتناب از روش‌های پر هزینه  و پر خطر در درمان جراحی بیماری چاقی و روی آوردن به کارهای محافظه کارانه‌تر، برای اولین بار توسط جراحان ایرانی به دنیا معرفی گردید و پس از آن به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی چاقی با عوارض بسیار کم، مورد استقبال بیماران و جراحان قرار گرفت.

پلیسه معده برای چه بیمارانی مناسب است
این روش در بیمارانی که حدود 40-35 کیلوگرم اضافه وزن دارند، روش مناسبی می‌باشد.

نحوه‌ی انجام
این عمل به روش لاپاروسکوپی و با بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. در این روش طول معده را به‌صورت دامن روی هم پلیسه می‌زنیم تا فضای داخل معده تنگ گردد. از این‌رو بیمار به دلیل کوچک شدن فضای معده قادر به خوردن حجم زیاد غذا نخواهد بود.

رژیم غذایی بیمار بعد از عمل 
رژیم غذایی بیمار بعد از عمل رژیم غذایی معمول و تنها در حجم اندک خواهد بود. تغییر عادات غذایی زیر می‌تواند به کاهش وزن سریع‌تر بیمار و  تثبیت وزن او کمک نماید:

  1.  به‌آرامی غذا بخورید
  2. غذا را به‌خوبی بجوید تا غذا در دهان شما به خوبی خرد شود
  3.  از خوردن نوشابه‌های گازدار، شیرینی‌جات و تنقلات پر کالری به‌شدت پرهیز نمایید.

برگرفته از:‌ http://drrad.co


 
مضرات نوشابه - بخش سوم
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ،۱۳٩٢  کلمات کلیدی:
  • تأثیر بروی پوست

 خون اسیدی به‌روی عملکرد گلوتایتون تأثیر می‌گذارد. گلوتایتون یک آنزیم با خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌باشد. علاوه بر آن نوشابه‌های گازدار فاقد هرگونه مواد معدنی و ویتامین است. افرادی‌که نوشابه مصرف می‌کنند معمولا مصرف آب میوه، شیر و حتی آب را کاهش می‌دهند و بدن خود را از ویتامین‌ها و مواد معدنی که برای سلامتی پوست ضروری هستند، محروم می‌سازند. بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین‌و‌چروک  می‌شود.

  • تأثیر به‌روی استخوان‌ها

اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار ماده‌ای بسیار سمی هستند. در صنعت از اسید فسفریک به‌عنوان سختی‌گیر آب استفاده می‌گردد. به این طریق که اسید فسفریک سبب زدودن کلسیم و منیزیوم از آب سخت می‌شود. اسید فسفریک در بدن نیز دارای عملکرد مشابهی است. یعنی یون کلسیم را از استخوان‌ها بر داشته و سبب پوکی استخوان‌ها می‌شود.

  • تأثیر کافئین

 به نوشابه‌های گازدار عمدا کافئین افزوده شده تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف کنندگان خود کنند. کافئین موجود در نوشابه‌های گازدار با سرعت بیشتری نسبت به دیگر نوشیدنی‌های حاوی کافئین‌مانند قهوه و چای جذب بدن می‌شود. کافئین سبب برهم خوردن نظم خواب شده، علایم پیش از قاعدگی را تشدید کرده و سبب کم‌آبی در بدن می‌شود.