مضرات نوشابه - بخش سوم
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ،۱۳٩٢  کلمات کلیدی:
  • تأثیر بروی پوست

 خون اسیدی به‌روی عملکرد گلوتایتون تأثیر می‌گذارد. گلوتایتون یک آنزیم با خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌باشد. علاوه بر آن نوشابه‌های گازدار فاقد هرگونه مواد معدنی و ویتامین است. افرادی‌که نوشابه مصرف می‌کنند معمولا مصرف آب میوه، شیر و حتی آب را کاهش می‌دهند و بدن خود را از ویتامین‌ها و مواد معدنی که برای سلامتی پوست ضروری هستند، محروم می‌سازند. بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین‌و‌چروک  می‌شود.

  • تأثیر به‌روی استخوان‌ها

اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار ماده‌ای بسیار سمی هستند. در صنعت از اسید فسفریک به‌عنوان سختی‌گیر آب استفاده می‌گردد. به این طریق که اسید فسفریک سبب زدودن کلسیم و منیزیوم از آب سخت می‌شود. اسید فسفریک در بدن نیز دارای عملکرد مشابهی است. یعنی یون کلسیم را از استخوان‌ها بر داشته و سبب پوکی استخوان‌ها می‌شود.

  • تأثیر کافئین

 به نوشابه‌های گازدار عمدا کافئین افزوده شده تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف کنندگان خود کنند. کافئین موجود در نوشابه‌های گازدار با سرعت بیشتری نسبت به دیگر نوشیدنی‌های حاوی کافئین‌مانند قهوه و چای جذب بدن می‌شود. کافئین سبب برهم خوردن نظم خواب شده، علایم پیش از قاعدگی را تشدید کرده و سبب کم‌آبی در بدن می‌شود.